Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Бухгалтерский учет и аудит

Облік формування статутного капіталу підприємства

Тип: дипломная работа
Категория: Бухгалтерский учет и аудит
Скачать
Купить
Статутний капітал: функції, формування на підприємстві, нормативно-інформаційне забезпечення обліку. Документальне оформлення створення статутного капіталу. Синтетичний та аналітичний облік статутного капіталу. Контроль формування статутного капіталу.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Зміст

  • Вступ
  • Розділ 1. Теоретичні основи формування статутного капіталу підприємства
  • 1.1 Економічний зміст статутного капіталу, його функції, особливості формування на підприємстві
  • 1.2 Нормативно-інформаційне забезпечення обліку статутного капіталу
  • 1.3 Фінансово-економічна характеристика діяльності підприємства
  • Розділ 2. Облік формування статутного капіталу
  • 2.1 Завдання обліку формування статутного капіталу
  • 2.2 Документальне оформлення створення статутного капіталу
  • 2.3 Синтетичний та аналітичний облік статутного капіталу
  • 2.4 Проект впровадження автоматизації обліку статутного капіталу
  • Розділ 3. Контроль формування статутного капіталу
  • 3.1 Організаційні засади внутрішньогосподарського контролю статутного капіталу
  • 3.2 Методика та техніка внутрішньогосподарського контролю статутного капіталу
  • 3.3 Узагальнення результатів внутрішньогосподарського контролю
  • Висновки
  • Список викорнистаних джерел

Вступ

В умовах глобалізації світового господарства, які визначаються розвитком міжнародних економічних відносин, створенням спільних підприємств, об'єктивним критерієм визнання місця і ролі національної економіки України є поява різних форм власності і господарювання. Економічною та правовою базою їх функціонування є статутний капітал, який у подальшій діяльності стає економічним гарантом платоспроможності.

Актуальність теми дослідження полягає в недостатній врегульованості в Україні операцій зі статутним капіталом, неузгодженості норм чинного законодавства, нормативних документів бухгалтерського і податкового обліку, відсутність методичного забезпечення оцінки розміру статутного капіталу.

Задаючись питанням, що ж представляє собою статутний капітал в діяльності сучасного підприємства необхідно відзначити, що поряд з вирішенням чисто фінансових питань необхідно паралельно розглядати і надійність "керованості" підприємством у руках власника. Практична потреба в дослідженні питань ефективного керування статутним капіталом свідчить про актуальність даної проблеми, що й обумовило вибір теми випускної роботи.

Найбільшої уваги в дослідженні приділено проблемам обліку операцій по формуванню і зміні статутного капіталу підприємств.

Мета та завдання для дослідження. Дослідження теоретичних аспектів організації бухгалтерського обліку та контролю статутного капіталу і фінансової стійкості підприємств сільського господарства.

Поставлена мета обумовила необхідність вирішення ряду взаємозалежних завдань:

- розкрити сутність і зміст статутного капіталу підприємства;

- виявити механізм формування статутного капіталу на підприємстві;

- дослідити теоретичні аспекти обліку статутного капіталу підприємства;

- надати економіко-правову характеристику статутному капіталу в управлінні сільськогосподарським підприємством;

- визначити передумови використання комп'ютерних систем обробки даних для обліку та контролю операцій зі статутним капіталом.

Об'єкт та предмет дослідження - це операції по формуванню і зміні статутного капіталу у підприємствах аграрного сектору, сукупність теоретичних, методичних і практичних питань, пов'язаних з обліком та контролем статутного капіталу.

Теоретичною методологічною основою випускної роботи є основні положення і висновки, сформульовані в наукових фундаментальних працях вітчизняних і закордонних економістів.

Інформативною основою дослідження є Закони України, Укази Президента, Постанови Кабінету Міністрів, матеріали наукових конференцій, періодичної преси.

Розділ 1. Теоретичні основи формування статутного капіталу підприємства

1.1 Економічний зміст статутного капіталу, його функції, особливості формування на підприємстві

Майно підприємства складається із різноманітних матеріальних, нематеріальних та фінансових ресурсів - носіїв прав власності окремих суб'єктів. Права кожного власника на майно підприємства і на участь у його прибутках визначаються часткою і формою інвестованих коштів. Вони мають бути чітко відображені у бухгалтерському обліку на підставі відповідних документів. Розкриття цих прав є одним із найважливіших завдань фінансової звітності.

Капітал - одна з найбільш використовуваних економічних категорій. Він є базою створення і розвитку підприємства й у процесі функціонування забезпечує інтереси держави, власників і персоналу. Будь-яка організація, що веде виробничу чи іншу комерційну діяльність повинна мати визначений капітал, що представляє собою сукупність матеріальних цінностей і коштів, фінансових вкладень і витрат на придбання прав і привілеїв, необхідних для здійснення його господарської діяльності.

Якщо розглядати тлумачення капіталу з погляду різних економічних дисциплін, то можна помітити деяку неоднозначність. Так, наприклад, Н.П. Кондратов показує, що капіталом організації є її майно [34, с.2]. У той же час, відповідно до передмови до Міжнародних бухгалтерських стандартів, опублікованих Комітетом з міжнародних бухгалтерських стандартів у листопаді 1982 р., капітал являє собою різницю між активами і пасивами.

Поняття "Капітал" звичайно асоціюється з поняттям "власність". В момент створення підприємства його стартовий капітал втілюється в активах, інвестованих засновниками (учасниками) і представляє собою вартість майна підприємства.

На цьому етапі, коли підприємство ще не має зовнішньої заборгованості, облікова формула капіталу набуває вигляду:

К = А, оскільки З = 0, (1.1)

де К - власний капітал;

А - активи (вартість майна);

З - зобов'язання.

У процесі господарської діяльності у підприємства виникають зобов'язання перед юридичними і фізичними особами. Боргові зобов'язання перед кредиторами підприємства задовольняються за рахунок його активів. З урахуванням залучених коштів власний капітал (тобто капітал, який належить власникам підприємства) визначається як різниця між вартістю його майна і зобов'язаннями:

К = А - З, (1.2)

Саме так трактується початковий статутний капітал Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 2 "Баланс" (табл.1.1):

Таблиця 1.1

Порівняння визначень статутного капіталу

Положення про організацію бухгалтерського обліку і звітності в Україні № 250 (п.65)

Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 2 "Баланс"

Статутний фонд - сукупність внесків (у грошовому виразі) учасників (власників) в майно при створенні підприємства для забезпечення його діяльності у розмірах, визначених установчими документами

Статутний капітал - зафіксована в установчих документах загальна вартість активів, які є внеском власників (учасників) до капіталу підприємства

Дослідження сучасних науковців - Г. Менк'ю, Ч. Гіла, В.В. Ковальова, І.Й. Яремко та інших присвячені в основному капіталу як економічній категорії, або як предмету фінансового аналізу. Але більшість дослідників не приділяє належної уваги саме статутному капіталу, розглядаючи його як елемент власного капіталу. Аналогічним є розгляд цього питання в інших виданнях з обліку та аудиту. Такі автори як Ф.Ф. Бутинець, М.В. Кужельний, В.В. Сопко, В.Г. Мельник, Н.М. Грабова тощо розглядали проблеми обліку не акцентуючи увагу на облікових проблемах статутного капіталу.

Важливим методологічним аспектом для характеристики статутного капіталу є науково обґрунтована класифікація капіталу за різноманітними ознаками. В літературних джерелах автори виділяють 23 класифікаційні ознаки, 43 види капіталу. На рис.1.1 уточнено місце статутного капіталу в загальній класифікації капіталу.

Місце статутного капіталу в загальній класифікації капіталу

Рис.1.1 Характеристика статутного капіталу в товариствах з обмеженою відповідальністю через класифікаційні ознаки капіталу

Статутний капітал є одним з найважливіших показників, що дозволяють одержати уявлення про розміри і фінансовий стан економічних суб'єктів. Це один з найбільш стійких елементів власного капіталу організації, оскільки зміна його величини допускається в строго визначеному порядку, установленому законодавчо.

Відповідно до законодавства України статутний капітал [21], у залежності від організаційно-правової форми підприємства, може виступати у виді: статутного капіталу, статутного фонду, складового капіталу, пайового фонду.

Функції статутного капіталу,...

Другие файлы:

Облік формування та зміни статутного капіталу господарських товариств
Поняття, формування та зміни статутного капіталу. Особливості формування статутного капіталу господарських товариств, порядок та законодавчі норми вип...

Статутний і додатковий капітал
Аспекти сутності капіталу: економічний, юридичний, обліковий. Взаємозв'язок власного, статутного та додаткового капіталу, їх облік на підприємстві та...

Облік розрахунків з учасниками (засновниками) підприємства
Економіко-правова сутність власності та розрахунків з учасниками (засновниками) підприємства, статутного капіталу, місце в загальній класифікації капі...

Формування статутного капіталу в акціонерному товаристві
Значення та економічна сутність статутного капіталу акціонерного товариства, нормативно-правове регулювання його утворення та змін. Методологічні заса...

Організаційно-методичні аспекти бухгалтерського обліку в акціонерних товариствах на прикладі ЗАТ "Компанія Інтерлогос"
Принципи побудови бухгалтерського обліку в акціонерних товариствах. Облік формування статутного капіталу та змін статутного капіталу акціонерних товар...