Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Бухгалтерский учет и аудит

Облік та аналіз споживчого кредитування в банку

Тип: дипломная работа
Категория: Бухгалтерский учет и аудит
Скачать
Купить
Класифікація та сучасний стан кредитування фізичних осіб в Україні. Порядок надання кредитів фізичним особам в банку. Методичні підходи до обліку операцій із споживчого кредитування. Аналіз кредитного портфелю ПАТ "Ощадбанк" і прогнозування його обсягів.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Зміст

Вступ

1. Теоретичні основи споживчого кредитування в банку

1.1 Сутність, класифікація та сучасний стан кредитування фізичних осіб в Україні

1.2 Аналіз світового досвіду кредитування фізичних осіб банком

1.3 Нормативно-правове регулювання відносин із кредитування фізичних осіб

2. Методичні підходи до обліку операцій із споживчого кредитування в банку

2.1 Загальна характеристика діяльності ПАТ «Ощадбанк»

2.2 Порядок надання кредитів фізичним особам в банку

2.3 Методичні підходи до обліку кредитних операцій банку

2.4 Порядок обліку операцій із споживчого кредитування в банку

3. Методичне забезпечення аналізу операцій із споживчого кредитування в банку

3.1 Аналіз кредитного портфелю ПАТ «Ощадбанк»

3.2 Прогнозування обсягів кредитного портфелю ПАТ «Ощадбанк»

3.3 Удосконалення методичних підходів до аналізу і контролю споживчого кредитування в банку

4. Охорона праці і навколишнього середовища

4.1 Загальні положення охорони праці

4.2 Промислова санітарія

4.2.1 Метеорологічні умови

4.2.2 Шум

4.2.3 Електромагнітне випромінювання

4.2.4 Виробниче освітлення

4.3 Організація безпечних умов праці

4.3.1 Ергономічні вимоги до робочого місця

4.3.2 Електробезпека

4.4 Пожежна безпека

4.5 Охорона навколишнього середовища

Висновки

Список джерел інформації

Додатки

ВСТУП

Розвиток банківського кредитування фізичних осіб в сучасних умовах є необхідною умовою стабільного функціонування всієї банківської системи та забезпечення економічного зростання. В наш час банки опинилися в умовах жорсткої конкуренції як з боку іноземних, так і вітчизняних банків. Зміна умов функціонування, потреба в нарощуванні капіталу, відкритість зовнішньому середовищу спонукають банки до постійного розширення сфери і вдосконалення кредитування, в тому числі споживчого кредитування.

Кредитування фізичних осіб є одним з основних видів діяльності банків, що забезпечує їх стабільну прибутковість. Кредитування юридичних осіб є надто ризикованим. Невелика частка кредитів фізичних осіб в банках не знімає проблеми кредитних ризиків.

Аналізу проблем кредитування фізичних осіб приділяється належна увага в економічній літературі. В дослідженнях останніх років, які проводяться в банківській системі постійно приділяється увага фінансовому забезпеченню кредитної політики банку. Дана тема знайшла відображення у працях наступних вітчизняних авторів: Сало І.В., Герасименко Ю., Васильченко З. М., Савлук М., Савчук С., Шаповалов А. та ін. Динамічний розвиток банківської системи України вимагає постійного проведення досліджень проблем фінансового забезпечення кредитної політики банку.

Разом з тим бракує ґрунтовних комплексних досліджень щодо методології обліку та аналізу банківського кредитування фізичних осіб в Україні в сучасних умовах. Актуальність зазначених проблем, недостатній рівень вивчення теоретичних і практичних питань функціонування та розвитку банківського кредитування фізичних осіб в Україні обумовили вибір теми дипломної роботи.

Метою роботи є обґрунтування теоретичних та практичних засад обліку і аналізу споживчого кредитування в банку, розробка рекомендацій щодо напрямів подальшого вдосконалення методичних підходів їх проведення.

Реалізація мети дослідження обумовила необхідність вирішення в роботі таких завдань:

- визначити сутність споживчого кредитування;

- визначити сучасний стан кредитування фізичних осіб як в Україні так і за кордоном;

- проаналізувати основні показники ефективності банківської діяльності на прикладі базового банку;

- дослідити порядок відображення в бухгалтерському обліку операцій із споживчого кредитування;

- проаналізувати стан споживчого кредитування у банку;

- надати рекомендації щодо удосконалення обліку і аналізу банківського кредитування фізичних осіб в Україні.

Об'єкт дослідження - операції банків щодо кредитування фізичних осіб в Україні.

Предмет дослідження - процеси відображення в бухгалтерському обліку операцій із споживчого кредитування в банку та їх аналізу.

У дипломній роботі об'єкт та предмет дослідження розглядаються на прикладі Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України». Це одна з найбільших фінансово-банківських установ в Україні. Банк має найбільшу мережу установ близько 6000.

Інформаційну основу та теоретичну базу дослідження складають книги та наукові статті вітчизняних та зарубіжних вчених таких як Лагутін В.Д., Щеглова С.С., Тарасевич Н.В., Романенко Л.Ф. та ін. Законодавчо-нормативним забезпеченням є Закон України «Про банки і банківську діяльність», постанови Кабінету Міністрів України та Національного Банку України.

Прикладні аспекти обліку і аналізу споживчого кредитування досліджувались, спираючись на існуюче економіко-правове забезпечення банківської діяльності. У роботі застосовані елементи економіко-статистичні методів збору та обробки інформації: вибіркових досліджень, угрупувань, середніх величин, відносних величин; економіко-математичні методи, економіко-математичне моделювання, аналіз та синтез, інші методи пізнання економічних явищ, об'єктів та процесів.

1. Теоретичні основи СПОЖИВЧОГО кредитування В БАНКУ

1.1 Сутність, класифікація та сучасний стан кредитування фізичних осіб в Україні

Тенденції розвитку кредитних операцій українських комерційних банків в останні роки свідчать про підвищення ролі банківського кредиту в кредитному забезпеченні потреб фізичних осіб необхідними грошовими ресурсами. В умовах розвитку банківського кредитування фізичних осіб існує необхідність дослідження даного напрямку [1, с. 26]. Для того щоб дослідити та оцінити розвиток даної послуги, необхідно уточнити саме поняття кредитування, визначити його роль і місце в кредитні системі України в різних аспектах, а також розглянути його класифікацію.

У спеціальній літературі представлено різноманітні значення цього поняття, які за змістом, рівнем узагальнення, актуалізацією тих чи інших характерних його ознак можна згрупувати таким чином на рисунку 1.1.

Так на рисунку 1.1 перша група визначень побудована на актуалізації економічної, грошової природи кредиту як головної онтологічної його ознаки: кредит розглядається перш за все як грошові кошти чи інше майно (матеріальні цінності). Друга група підкреслює узагальнену ознаку, тобто сам процес - рух капіталу. Відповідно до третьої групи визначень банківський кредит розглядається як економічні відносини між кредитором та позичальником, що виникають під час одержання кредиту, користування ним та його повернення. Четвертий тип значень побудований на поєднанні таких ознак як певна дія або операція та принципів кредитування. П'ятий тип визначень дає змогу дати більш розгорнуте визначення кредиту через розкриття змісту діяльності банку, який полягає в наданні в кредит грошей клієнтам банку на умовах платності та з дотриманням умов договору, ліцензійних умов банківської діяльності та економічних нормативів.

Размещено на

Рисунок 1.1 - Групування визначень кредиту

Шостий тип визначень досить звужено тлумачить поняття кредиту, розглядаючи його як кредитний договір. Остання група авторів репрезентує первісне, етимологічне значення терміну кредит (лат. creditum позика, борг, від credere «вірити, довіряти»), що характеризує відносини між позичальником та кредитором, які є підставою для передачі грошей або матеріальних цінностей у тимчасове користування [2, с. 218].

Для більш повного та змістовного визначення поняття кредиту слід усі його специфічні ознаки і складові елементи розглядати комплексно, у їх взаємозв'язку та обумовленості, враховуючи при цьому інші поняття, похідні від кредиту.

Основоположне законодавче визначення банківського кредиту міститься в Законі України «Про банки та банківську діяльність» [3]. Стаття 2 цього Закону визначає банківський кредит як будь-яке зобов'язання банку надати певну суму грошей, будь-яка гарантія, будь-яке зобов'язання придбати право вимоги боргу, будь-яке продовження строку погашення боргу, яке надано в обмін на зобов'язання боржника щодо повернення заборгованої суми, а також на зобов'язання на сплату процентів та інших зборів з такої суми.

Виходячи зі сказаного вище, банківський кредит можна визначити як основну форму кредиту, за яким банк на підставі ліцензії надає кошти у тимчасове користування позичальнику шляхом здійснення банківських кредитних операцій на умовах, передбачених чинним законодавством та кредитним договором.

Щоб як найповніше охарактеризувати кредитні операції банку потрібно застосувати комплексний підхід до виділення видів банківського кредиту. Класифікацію можна показати у вигляді схеми, яку представлено на рисунку 1.2.

Кредити, які надаються банками, можна класифікувати за різними ознаками:

1 За строками ко...

Другие файлы:

Особливості кредитування населення на споживчі потреби
Сучасний стан і основні проблеми споживчого кредитування в Україні. Вітчизняний досвід організації та функціонування банківських установ у сфері спожи...

Роль споживчого кредитування в умовах ринкової трансформації економіки
Економічна сутність споживчого кредиту. Кредитування населення на потреби поточного та капітального характеру. Використання зарубіжного досвіду спожив...

Аналіз банківських та інших операцій, які здійснює АКБ "Трансбанк"
Порядок кредитування фізичних осіб на споживчі потреби в банку. Валютний курс, форми та порядок встановлення. Облік операцій з власним капіталом. Облі...

Облік і аналіз операцій банку з овердрафту
Сучасний стан розвитку кредитування в банківській системі. Розгляд існуючої системи обліку операцій з овердрафту в АКБ "Європейський". Організація фор...

Облік і аналіз операцій банку з овердрафту
Оцінка сучасного стану розвитку кредитування в банківській системі. Розкриття суті овердрафту як особливої форми короткострокового кредитування. Аналі...