Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Бухгалтерский учет и аудит

Аудиторська оцінка безперервності діяльності підприємства

Тип: контрольная работа
Категория: Бухгалтерский учет и аудит
Скачать
Купить
Процедури при аудиті дотримання принципу безперервності. Аудиторські процедури в контексті реалізації концепції діючого підприємства. Специфіка методичного інструментарію аудиторської діагностики діяльності організації, її проблеми та шляхи покращення.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені ВАДИМА ГЕТЬМАНА»

Самостійна робота

«Аудиторська оцінка безперервності діяльності підприємства»

Дутковського Б.В.

студента 2-ого курсу

очно-заочної форми навчання

облік та аудит в управлінні

підприємницькою діяльністю

Київ - 2011

Зміст

ВСТУП

1. АНАЛІТИЧНІ АСПЕКТИ АУДИТОРСЬКОЇ ОЦІНКИ БЕЗПЕРЕРВНОСТІ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ

2. ПРОЦЕДУРИ ПРИ АУДИТІ ДОТРИМАННЯ ПРИНЦИПУ БЕЗПЕРЕРВНОСТІ

3. АУДИТОРСЬКІ ПРОЦЕДУРИ В КОНТЕКСТІ РЕАЛІЗАЦІЇ КОНЦЕПЦІЇ ДІЮЧОГО ПІДПРИЄМСТВА

4. УДОСКОНАЛЕННЯ СИСТЕМИ ПОКАЗНИКІВ ОЦІНКИ БЕЗПЕРЕРВНОСТІ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА ДЛЯ АУДИТОРСЬКИХ ВИСНОВКІВ

5. СПЕЦИФІКА МЕТОДИЧНОГО ІНСТРУМЕНТАРІЮ АУДИТОРСЬКОЇ ДІАГНОСТИКИ БЕЗПЕРЕРВНОСТІ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ

6. АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ АУДИТУ БЕЗПЕРЕРВНОСТІ ДІЯЛЬНОСТІ ЕКОНОМІЧНИХ СУБ'ЄКТІВ

ВИСНОВКИ

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ПУБЛІКАЦІЙ

ВСТУП

На завершальному етапі аудиту (перед тим, як скласти висновок та звіт про перевірку звітності) аудитору необхідно оцінити можливість подальшого функціонування підприємства-клієнта, оскільки цей аспект має безпосередній вплив на зміст та вид аудиторського висновку.

Концепцію постійної діяльності підприємства закладено в ст. 4 Закону України від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та у ПБО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», в яких зазначено один із основних принципів ведення бухгалтерського обліку i підготовки фінансової звітності -- принцип безперервності діяльності (оцінка активів та зобов'язань підприємства здійснюється виходячи із припущення, що його діяльність триватиме далі).

Аудиторською палатою України затверджено ННА № 21 «Концепція діючого підприємства». Крім того, існує аналогічний Міжнародний стандарт аудиту 570 «Припущення про безперервність діяльності підприємства». В обох нормативних документах пояснюється доречність припущень про безперервність діяльності підприємства, яке перевіряється, ознаки, що свідчать про можливість припинення функціонування господарюючого суб'єкта, аудиторські докази, які можуть стати підтвердженням цього, а також як оцінка аудитором постійності діяльності підприємства-клієнта впливає на його висновок щодо всієї фінансової звітності. На жаль, цій проблемі українські аудитори майже не надають значення, що суттєво знижує якість перевірок та впливає на достовірність зроблених висновків.

Метою роботи є аналіз принципу Аудиторської оцінки безперервності діяльності підприємств з різних професійних аспектів для визначення проблематики даного питання та його місця серед принципів аудиторської діяльності.

Серед питань, які розглянуто задля досягнення мети роботи є наступні: аналітичні аспекти аудиторської оцінки безперервності діяльності підприємств; процедури при аудиті дотримання принципу безперервності; аудиторські процедури в контексті реалізації концепції діючого підприємства; удосконалення системи показників оцінки безперервності діяльності підприємства для аудиторських висновків; специфіка методичного інструментарію аудиторської діагностики безперервності діяльності підприємств; актуальні проблеми аудиту безперервності діяльності економічних суб'єктів.

1. АНАЛІТИЧНІ АСПЕКТИ АУДИТОРСЬКОЇ ОЦІНКИ БЕЗПЕРЕРВНОСТІ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ

Шерстюк О.Л. в статті «Аналітичні аспекти аудиторської оцінки безперервності діяльності підприємств» досліджує аспекти застосування аналітичних процедур аудиту з метою оцінювання перспектив безперервної діяльності підприємств, зокрема - врахування інтересів користувачів, особливості використання інформаційного забезпечення та оцінювання одержаних результатів.

На думку автора, припущення про безперервність діяльності підприємства є основним принципом підготовки фінансових звітів. На підставі припущення про безперервність діяльності підприємство, як правило, розглядається як таке, що продовжуватиме свою діяльність у близькому майбутньому й не має ні наміру, ні потреби ліквідуватися, припиняти діяльність чи шукати захисту від кредиторів згідно з законами або нормативними актами.

Одним з методів аудиторського дослідження перспектив безперервної діяльності підприємств є застосування аналітичних процедур. Це потребує розробки методичних підходів до розв'язання проблем щодо визначення змісту процедур аналізу, що можуть бути використані, та оцінювання їх результатів.

Оцінювання безперервності діяльності підприємств у більшості випадків ґрунтується саме на розрахунку та оцінюванні системи фінансових показників діяльності. При цьому, перевага надається визначенню на підставі показників фінансової звітності розрахункових значень коефіцієнтів фінансової стійкості, платоспроможності, ліквідності, рентабельності та ділової активності. Водночас, окремі групи користувачів фінансової інформації зацікавлені в оцінюванні значень інтегральних показників, що ґрунтуються на поєднанні у відповідних моделях оціночних значень як облікових, так і ринкових оцінок діяльності підприємств та її результатів.

Зазначені показники розраховуються станом на певну дату або за визначений період. Отримані результати порівнюються з відповідними значеннями попередніх періодів, а також з критичними значеннями.

Проте, на погляд автора, для оцінювання перспектив безперервності діяльності підприємства, необхідно брати до уваги результати аналізу співвідношень як фінансових, так і не фінансових показників.

Для вирішення проблеми вибору процедур, які можуть забезпечити формування адекватного професійного судження аудитора стосовно досліджуваного питання, необхідно врахувати низку аспектів, серед яких:

- коло користувачів інформації про перспективи безперервної діяльності підприємства та їх інформаційні інтереси;

- можливість використання аналітичних процедур для задоволення інформаційних потреб користувачів інформації;

- доступність інформації, необхідної для застосування аудиторських процедур.

З метою задоволення потреб цієї категорії користувачів інформації, аудитор для оцінювання перспектив безперервної діяльності підприємства має оцінити здатність підприємства не лише генерувати позитивні грошові потоки, але й ефективність його діяльності.

Таким чином, користувачі інформації про безперервність діяльності підприємства зацікавлені у всебічній оцінці фінансового стану підприємства, ефективності використання ним своїх ресурсів та джерел їх утворення.

Аналітичні процедури, що можуть бути виконані аудитором, передбачають порівняння фінансової інформації підприємства з: зіставною інформацією за попередні періоди; передбачуваними результатами діяльності підприємства чи прогнозами аудитора; аналогічною галузевою інформацією.

Крім цього, аналітичні процедури можуть також включати аналіз зв'язків між елементами фінансової інформації, а також між фінансовою та відповідною не фінансовою інформацією (МСА 443).

Для отримання результатів аналізу можливості безперервної діяльності підприємства, в яких зацікавлені різні групи користувачів, аудитор має не лише оцінити динаміку окремих показників протягом визначеного періоду, але й визначити чинники, що її спричинили. З цією метою аудитору необхідно ідентифікувати самі чинники, оцінити характер і ступінь їх впливу.

Основним джерелом інформації, що може бути використана для аналізу безперервної діяльності підприємства, є фінансова звітність. Водночас, аудитор має звертати увагу на інформацію, що ґрунтується на загальноекономічних показниках (індекс інфляції, курси іноземних валют), показниках інтегральної оцінки кредитоспроможності підприємства, що надаються рейтинговими агенціями, ринкових показниках, що знаходять відображення в динаміці вартості цінних паперів підприємства тощо.

Ще одним аспектом аудиторської оцінки безперервності діяльності підприємства, що може бути виконана шляхом застосування аналітичних процедур, є оцінка ефективності системи внутрішнього контролю підприємства. За допомогою аналізу аудитор може дослідити результативність прийнятих рішень шляхом визначення їх впливу на результати діяльності.

Результати проведеного дослідження свідчать про можливість ефективного застосування в оцінюванні безперервності діяльності підприємств аналітичних процедур, що ґрунтуються на використанні інформації як фінансового, так і не фінансового характеру.

Зазначене дає можливість сформулювати професійне судження аудитора стосовно досліджуваної проблеми, що сприятиме прийняттю адекватних управлінських рішень користувачами відповідної інформації.

Водночас, подальших досліджень потребують проблеми застосування аналітичних процедур для оцінювання безперервності діяльності підприємств різних галузей і сфер діяльності, а також врахування в аналізі інформації не фінансового характеру.

2. ПРОЦЕДУРИ ПРИ АУДИТІ ДОТРИМАННЯ ПРИНЦИПУ БЕЗПЕРЕРВНОСТІ

Другие файлы:

Структура та організація господарської діяльності приватного підприємства
Оцінка ефективності господарсько-фінансового стану торговельного підприємства на прикладі ПП "Богдан". Аналіз структури та фінансово-господарської дія...

Загальна характеристика діяльності підприємства
Дослідження, сегментація товарного ринку. Визначення конкурентних позицій, оцінка конкурентоспроможності підприємства. Позиціювання торгової марки. То...

Оцінка ефективності інноваційної діяльності підприємства
Комплексний підхід до аналізу інноваційної діяльності підприємства та оцінку ефективності інновацій та його основні етапи. Оцінка інноваційного процес...

Оцінка результатів фінансової діяльності Державного інституту по проектуванню підприємств коксохімічної промисловості "Гипрококс"
Оцінка результатів фінансової діяльності підприємства та розробка основних напрямків для покращення фінансового стану підприємства. Впровадження систе...

Оцінка економічної і соціальної ефективності господарчої діяльності підприємства
Сутність, роль та основні показники оцінки економічної та соціальної ефективності господарчої діяльності підприємств. Аналіз основних показників ефект...