Студенческий сайт КФУ - ex ТНУ » Учебный раздел » Учебные файлы »Бухгалтерский учет и аудит

Автоматизація обліку нематеріальних активів

Тип: курсовая работа
Категория: Бухгалтерский учет и аудит
Скачать
Купить
Синтетичний та аналітичний облік надходження і створення нематеріальних активів. Розробка конфігурації в системі 1С: Підприємство. Створення робочого Плану рахунків, констант, перерахувань, обробки, необхідних видів субконто. Написання програмного модуля.
Краткое сожержание материала:

Размещено на

Размещено на

Курсова робота

з дисципліни ”Інформаційні системи і технології в обліку”

на тему

”Автоматизація обліку нематеріальних активів”

Зміст

Вступ

1. Синтетичний та аналітичний облік надходження і створення нематеріальних активів

2. Облік амортизації нематеріальних активів

3. Облік вибуття нематеріальних активів

4. Розробка конфігурації в системі 1С: Підприємство

5. Створення робочого Плану рахунків, констант, перерахувань, обробки, необхідних видів субконто

6. Створення довідника «НМА», написання його програмного модуля

7. Створення документів з обліку НМА

8. Створення звітів

Висновок

Література

Вступ

З розвитком ринкових відносин в складі майна підприємств з'явився новий вид засобів, відмітною особливістю яких є відсутність матеріально-натуральної форми - нематеріальні активи. Повне визначення даного виду засобів з'явилося лише в 1994 році з затвердженням нового Положення про бухгалтерський облік та звітності.

В сучасних умовах формування повної інформації про господарські процеси практично неможливо без інформації про нематеріальні активи. Даний вид необоротних активів вже має повсюдне застосування, і тому, щоб вести бухгалтерський облік в організації відповідно до законодавчими і нормативними актами, необхідно розгляд питань обліку нематеріальних активів.

Найбільш поширеною програмою з ведення бухгалтерського обліку в нашій країні є система «1С: Підприємство»фірми «1С». «1С: Підприємство»є універсальною системою для автоматизації бухгалтерського обліку та обліку нематеріальних активів.

Документальне оформлення руху нематеріальних активів. В даний час відсутні які-небудь рекомендації щодо документального оформлення руху нематеріальних активів. Тому організації повинні самі розробляти форми відповідних документів виходячи з Положення про документи і документообіг в бухгалтерському обліку і Закону про бухгалтерський облік, визначили перелік обов'язкових реквізитів в документах, і особливостей враховуються об'єктів.

У відповідності з особливостями нематеріальних активів у документах щодо їх надходження та вибуття повинна бути дана їх характеристика, вказані порядок і термін використання, первісна вартість, норма амортизації, дата введення та виведення з експлуатації я деякі інші реквізиту. Особливу увагу слід звернути на правильність оформлення переходу права на володіння нематеріальними активами. Наприклад, придбання права на об'єкти, що охороняються патентним правом (винаходи, корисні моделі тощо), повинні підтверджуватися відповідними ліцензійними договорами, зареєстрованими в Патентному відділі. Придбані права повинні бути оформлені договорами з юридичними або фізичними особами. Набуття права на користування природними ресурсами можливе лише за наявності документів, що підтверджують права продавців або засновників і оформленні передачі права відповідно до встановленого законодавством порядку.

Особливістю деяких нематеріальних активів як об'єктів обліку (наприклад, "ноу-хау") є необхідність вжиття заходів щодо їх захисту. З цією метою доцільно розробити особливі внутрішні правила охорони таких об'єктів, передбачивши в них список осіб, які мають право на ознайомлення з ними, зобов'язання цих осіб не розголошувати відповідні відомості та їх посадові інструкцій, а також інші необхідні відомості.

Метою курсової роботи є автоматизація на підприємстві обліку нематеріальних активів.

Завдання для автоматизації обліку нематеріальних активів:

- Вивчити методи обліку нематеріальних активів у бухгалтерії підприємства;

- Створити конфігурацію з нуля за допомогою системи 1С: Підприємство;

- Створити план рахунків, константи, довідник «НМА», документи «Поступление НМА», «Прекращение срока действия НМА», «Принятие к учету НМА», «ПередачаНМА», журнал «Облік НМА», перерахування, обробку «Відомості про організацію», види субконто.

Для цього мною буде створена конфігурація з обліку нематеріальних активів, яку можна впроваджувати на підприємство.

У роботі наведені також бухгалтерські проводки, що відображають основний набір господарських операцій. Наприкінці роботи наводиться список використаної літератури.

1 Синтетичний та аналітичний облік надходження і створення нематеріальних активів

Синтетичний облік нематеріальних активів здійснюють на рахунках 04 "Нематеріальні активи", 05 "Амортизація нематеріальних активів", 19 "Податок на додану вартість по придбаним цінностям", субрахунок 2 "ПДВ по придбаних нематеріальних активів", і рахунку 48 "Реалізація інших активів".

Рахунок 04 активний, призначений для отримання інформації про наявність в рух нематеріальних активів, що належать організації на правах власності. Облік нематеріальних активів на рахунку 04 здійснюють у первісній оцінці. За деякими видами нематеріальних активів з рахунку 04 списують на рахунки витрат нараховану амортизацію за цими активами.

При наявності в організації декількох видів нематеріальних активів значної вартості доцільно для кожного виду активів відкривати субрахунки відповідно до класифікації нематеріальних активів, прийнятої в організації, наприклад:

04-1 "Об'єкти інтелектуальної власності";

04-2 "Права користування природними ресурсами";

04-3 "Відкладені витрати";

04-4 "Ділова репутація";

04-5 "Інші об'єкти".

Аналітичний облік по рахунку 04 ведеться за видами і окремими об'єктами нематеріальних активів.

На рахунку 05 "Амортизація нематеріальних активів»відображаються нарахування та списання (при вибутті) амортизації за тими видами нематеріальних активів, за якими погашення їх вартості здійснюється з використанням рахунку 05.

Основними видами надходження нематеріальних активів є:

їх придбання;

створення своїми силами і залученням сторонніх виконавців на договірній основі;

придбання на умовах обміну;

надходження в рахунок внеску в статутний капітал організації;

безплатне надходження;

надходження нематеріальних активів для здійснення спільної діяльності.

Витрати з придбання та створення нематеріальних активів відносяться до довгострокових інвестицій та відображаються за дебетом рахунка 08 "Капітальні вкладення»з кредиту розрахункових, матеріальних та інших рахунків. Після прийняття на облік придбаних або створених нематеріальних активів вони відображаються за дебетом рахунка 04 "Нематеріальні активи»з кредиту рахунка 08.

Надходження нематеріальних активів у порядку бартеру (обміну) також спочатку відображають на рахунку 08 з кредиту рахунку 60 "Розрахунки з Доставщик і підрядниками»або 76 "Розрахунки з різними дебіторами і кредиторами»з подальшим оприбуткуванням за дебетом рахунка 04 з кредиту рахунка 08. Передані в порядку бартеру об'єкти майна списують з кредиту відповідних рахунків (01, 10, 12, 40 та ін.) в дебет рахунків реалізації (46, 47, 48),

Нематеріальні активи, внесені засновниками або учасниками в рахунок їх вкладів у статутний капітал організації (за погодженою вартості), оприбутковуються за дебетом рахунка 04 "Нематеріальні активи»з кредиту рахунку 75 "Розрахунки з засновниками".

Оприбуткування нематеріальних активів, отриманих від інших організацій чи фізичних осіб безоплатно, а також в якості субсидії урядового органу, відображають за дебетом рахунка 04 і кредитом рахунка 87 "Додатковий капітал".

Порядок обліку нематеріальних активів, що надійшли для здійснення спільної діяльності, буде розглянуто в розділі, присвяченому обліку спільної діяльності.

По придбаних нематеріальних активів організації сплачують ПДВ за встановленими ставками. Порядок подальшого відображення операцій з ПДВ залежить від призначення нематеріальних активів (для виробничих потреб, невиробничих потреб та ін.), виду організацій (сільськогосподарські та малі організації, фермерські господарства) і здійснюється таким же чином, як і за основними засобами.

Разом з тим слід мати на увазі, що відповідно до Інструкції ДПС про ПДВ по придбаних нематеріальних активів враховується у загальновстановленому порядку за дебетом рахунка 19, субрахунок "ПДВ по придбаних нематеріальних активів", в кореспонденції з кредитом рахунків 60 і 76. Щомісяця після їх прийняття на облік сума ПДВ списується з кредиту рахунку 19 в дебет рахунку 68 "Розрахунок з податку на додану вартість".

За безоплатно надійшли нематеріальних активів оподатковуваний прибуток збільшується на вартість активів, але не нижче їх залишкової вартості, яка значиться у передавальної організації.

2 Облік амортизації нематеріальних активів

Нематеріальні активи використовуються тривалий час, і протягом цього часу їх вартість рівномірно (щомісяця) переноситься на вироблену продукцію, виконані роботи та надані послуги шляхом нарахування, але ним амортизації (крім витрат по створенню організації, визнаних внеском учасників у статутний капітал, товарних знаків і знаків обслуговування). Величина амортизаційних відрахувань обчислюється щомісяця за н...

Другие файлы:

Облік нематеріальних активів
Інтелектуальна власність як відносно новий об'єкт бухгалтерського обліку. Аналіз теоретичних положень щодо вдосконалення обліку нематеріальних активів...

Облік нематеріальних активів
Економічний зміст і механізм нематеріальних активів, нормативне забезпечення їх обліку та вивчення даної тематики в спеціалізованій літературі. Характ...

Облік нематеріальних активів підприємства
Економічна сутність нематеріальних активів та їх класифікація. Особливості їх оцінки. Організація первинного обліку нематеріальних активів. Їх синтети...

Облік і аудит нематеріальних активів
Визначення і оцінка нематеріальних активів, їх переоцінка і класифікація. Ведення бухгалтерського обліку. Амортизація і визначення строку корисного ви...

Нематеріальні ресурси підприємства: формування й оцінка
Види нематеріальних активів, особливості обліку. Фактори, що запобігають ефективному створенню нематеріальних активів, методи оцінки їх вартості. Анал...